Hangszerként vizsgálják a pókhálókat
A szakértők szerint az általuk létrehozott hangszer segíthet jobban megismerni az ízeltlábúak világát.
Mi készteti a madarakat a fiókák elhagyására?
Egy magyar vezetésű nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a széki lile amerikai változatának tojói milyen körülmények hatására hagyják el fészekaljukat.
Egyszerűsödhet a gerincproblémák diagnosztizálása
Mesterséges intelligencia alapú, automatizált gerinctörés-diagnosztikai platformot fejleszt ki és létrehozza a Gerincsérültek Nemzeti Regiszterét a Semmelweis Egyetem részvételével a Neumann Medical Kft. vezette konzorcium.
Jelentős légszennyezést okozott a Szuezi-csatornán elakadt hajó
Kiugróan magas kén-dioxid-szennyezést okozott a hatnapos dugó a Szuezi-csatornán. A levegőbe jutó anyagokat még az űrből is lehetett érzékelni.
Tengerifű lassíthatja az óceánok savasodását
A tengerifű nálunk leginkább csak lakberendezési- vagy dísztárgyak alapanyagaként ismert, ám egy új kutatás szerint segíthet lassítani az óceán savasodását is.
A fejfájás különböző típusai
A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz a háziorvosoknál és a neurológiai szakrendeléseken is, minden második embert érint az élete során.
Több ezer magyar él gyógyíthatatlan vérzékenységgel
Magyarországon a vérzékeny betegek éves plazmaadagjához több mint félmillió donáció szükséges.
Családbarát kórházi innovációk – járvány idején
Családbarát kórházi innovációk – járvány idején címmel hirdette meg közös pályázatát az idén a Magyar Kórházszövetség és a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom.
Megzenésítették a világűrt
Az űrhivatalnál csillagok, galaxisok és fekete lyukak adatai alapján hoztak létre zenét.
Hosszabb nyarak, rövidebb telek várnak ránk
Az elmúlt öt évtized hőmérsékleti adatainak elemzése alapján az ősz jelentősen, a tavasz mérsékelten rövidült Magyarországon, a nyár viszont ötven nappal hosszabb lett, mint a hetvenes években volt.
Miért okoznak halláskárosodást a fülhallgatók?
A fej- és fülhallgatók nem megfelelő használata hosszú távon gondokat, halláskárosodást is okozhat. Mire kell vigyáznunk, hogy ezeket elkerüljük?
Már vizsgálják, hogy használható-e kétféle vakcina az oltáshoz
Kiterjedt vizsgálat kezdődik Nagy-Britanniában az Oxfordi Egyetem tudósainak irányításával annak kiderítésére, hogy nem nyújtanak-e még jobb védettséget a koronavírus elleni oltóanyagok, ha az első és a második dózishoz két különböző vakcinát használnak.
Hány tonna meteorit hullik a Földre évente?
Mikrometeoritok, vagyis néhány tized- vagy századmilliméter nagyságú meteoritok mindig is hulltak bolygónk felszínére, de a pontos mennyiségüket eddig nem vizsgálták közvetlen mérésekkel.
Az állatoknál is ragályos az ásítás
Valószínű, hogy már az ásítás szó olvasásakor elkezdünk ásítani mi magunk is. E különleges „ragály” számos állatfajt is érint, így az oroszlánokat is.
Miért romlik a látás a terhesség alatt?
Nem ritka panasz a várandósság alatt, hogy a látás életlenebbé válik, és a kismamák enyhe látásromlásról számolnak be.